DOF   Dansk Orienterings-Forbund COWI Hovedsponsor: TRIMTEX

Signe Søes nr. 5 i verdens hårdeste stafet

Af: Ole Lind, Sportschef
Svenske Lena Eliasson løb Stora Tuna OK til sejren i årets 10-Mila

Signe Søes - ikke helt tilfreds efter løbet

Signe Søes - ikke helt tilfreds efter løbet

357 af verdens bedste dameklubhold leverede en fantastisk spændende afslutning på årets 10-mila i skovene omkring Rosersberg Slot, 30 km. nord for Stockholm.


Danske Signe Søes var med på holdet fra IFK Lidingö, som længe så ud til at trække det længste strå, men til slut måtte tage til takke med en 5.plads bare 30 sekunder fra sejren.


Signe løb den 4. af i alt 5. ture for sin svenske storklub. ”Jeg lavede en stor fejl på en enkelt post – det var bare for ærgerligt! – jeg tror jeg tabte over 2 minutter på det” sagde en synligt påvirket Signe lige efter løbet. Signe sendte sin klubkammerat Annika Billstam ud som nr. to, på den afgørende sidstetur, bare nogle sekunder efter den førende Inga Kazlauskaite fra OK Linné.


Signe var selv sendt af sted på 4. turen, alene i spidsen, lidt over 2 minutter foran de jagende konkurrenter og tabte altså en enkelt placering på hendes tur. Klubkammeraten Annika Billstam kæmpede sig tilbage i teten, og lå forrest halvvejs på den afsluttende etape, men desværre holdt kræfterne ikke hele vejen hjem.


Bedste danske klub blev Farum Tisvilde/Spring Cup, som leverede en flot præstation med en 63. plads 25:21 min. efter vinderne.


Link til 10-Milas hjemmeside med alle resultater fra dagens konkurrencer nederst.


Herrernes stafet starter i aften kl. 22. Du kan følge den ”live” hele natten via web-tv – brug linket herunder.


Resultat:

Dame Elite 5 - Ture

1. Stora Tuna OK Sverige 3:25:16
2. Södertälje-Nykvarn Sverige 14 sek. efter
3. Bækkelaget SK Norge 16 sek. efter
4. Soik Hellas 1 Sverige 26 sek. efter
5. IFK Lidingö SOK 1 Sverige 30 sek.efter
63. Farum Tisvilde/Spring Cup Danmark 25 min. 21 sek. efter


Se mere: http://www.10mila.se/2008


Et stærkt nyt juniorlandstrænerteam
Jeppe Ruud skal fremover stå i spidsen for Juniorlandsholdet sammen Astrid Ank, Camilla Bevensee og Rasmus Folino
Tim Falck Weber nomineret til Årets Energibundt
Tisvilde Hegn OK's ungdomstræner og næstformand er blandt tre nominerede
Majas drøm
DOF Akademiet 2017
Årets store uddannelsesdag afvikles i Ringe lørdag d. 14. januar med masser af gode tilbud til dig og din klub
Er du ny juniorlandstræner i DOF? Ny redaktør til Orientering Jesper Stamp stopper som juniorlandstræner Orienteering Achievement of 2016 Repræsentantskabsmøde 2017 Plan 2017-2020 er klar til godkendelse