DOF   Dansk Orienterings-Forbund COWI Hovedsponsor: TRIMTEX

Svært og hårdt i Spanien

Af: Helge Lang Pedersen, Eliteudvalget
Men flot debut i rødt og hvidt for flere af de danske EYOC-deltagere

Joakim Sehested Sie - her ved DM Stafet 2009

Joakim Sehested Sie - her ved DM Stafet 2009

Skal man sammenfatte den første dag ved EYOC i Soria i Spanien, så var det hårdt, svært og lærerigt. Banerne og terrænet var betydeligt sværere end de havde været ved fortræningerne og en vindertid i H 15-16 på 54 minutter taler sit tydelige sprog.

Joakim Sehested Sie fra OK Øst i Birkerød sluttede på en flot 9. plads, ca 6 minutter efter den polske vinder, mens Stefan Frands Petersen, Allerød OK vandt en glimrende 25. plads.

Thor Nørskov, OK Øst blev diskvalificeret for at have sprunget en post over. På trackingen, hvor Thor er blandt de trackede løbere kan man se, hvordan Thor lægger sig klart i spidsen på et suverænt vejvalg til post 3, men bommer stort på post 4. Selv efter bommet dér var Thor med fremme, men senere blev det til flere bom.

Hos pigerne viste søstrene Nicoline og Cecilie Friberg Klysner, FIF Hillerød, fin stabilitet, idet de som nr. 32 og 33 blot var 20 sekunder fra hinanden.

Alt i alt en glimrende landsholdsdebut for de unge danske løbere, der løber stafet lørdag og sprint søndag.

Resultaterne
H 15-16
1 177 Piotr Parfianowicz POLAND 53:59
2 166 Márton Kazal HUNGARY 54:16
3 170 Marek Minár CZECH REPUBLIC 55:36
9 145 Joakim Sehested Sie DENMARK 1:00:53
25 117 Stefan Frands Petersen DENMARK 1:04:47
42 125 Jonas Falck Weber DENMARK 1:09:00

D 15-16
1 339 Katerina Chromá CZECH REPUBLIC 45:30
2 355 Lisa Holer SWITZERLAND 45:52
3 359 Lucy Butt GREAT BRITAIN 48:56
32 323 Cecilie Friberg Klysner DENMARK 1:00:34
33 304 Nicoline Friberg Klysner DENMARK 1:00:54
63 369 Camilla Bevensee DENMARK 1:13:59
73 345 Miri Thrane Ødum DENMARK 1:46:35

H 17-18
1 26 Jon A Osmoen NORWAY 57:17
2 58 Max Peter Beijmer SWEDEN 58:18
3 14 Håkon Westergård NORWAY 58:44
26 72 Mikkel Sørensen DENMARK 1:06:54

På hjemmesiden kan man følge trackingen af flere af løberne - naturligvis udført af danske TracTrac.


Se mere: http://www.eyoc2010.com


Et stærkt nyt juniorlandstrænerteam
Jeppe Ruud skal fremover stå i spidsen for Juniorlandsholdet sammen Astrid Ank, Camilla Bevensee og Rasmus Folino
Tim Falck Weber nomineret til Årets Energibundt
Tisvilde Hegn OK's ungdomstræner og næstformand er blandt tre nominerede
Majas drøm
DOF Akademiet 2017
Årets store uddannelsesdag afvikles i Ringe lørdag d. 14. januar med masser af gode tilbud til dig og din klub
Er du ny juniorlandstræner i DOF? Ny redaktør til Orientering Jesper Stamp stopper som juniorlandstræner Orienteering Achievement of 2016 Repræsentantskabsmøde 2017 Plan 2017-2020 er klar til godkendelse